Střední škola ‒ Centrum odborné přípravy technické Kroměříž

Naše škola je připojena do sítě eduroam®

eduroam® je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je tento projekt zastřešován sdružením CESNET. Naše škola se do projektu zapojila počátkem roku 2019.

Jeden účet. Kdekoliv.

Žáci a zaměstnanci naší školy mohou používat tuto bezdrátovou síť (kdekoliv je dostupná) pomocí jednoho uživatelského účtu. Podrobnosti o přihlášení naleznete v následující sek­ci.

Použití roamingu je jednoduché, řádně nastavené zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť eduroam® k dispozici. Podobně jako funguje připojení k zahraničním sítím mobilních operátorů v rámci roamingu. Odtud také akronym: education roaming.

Jak se připojím?

Kde se připojím?

Ve škole:

  • SSID eduroam je vysíláno ve všech prostorách budovy školy na ulici Nábělkova, tak i v prostorách odloučeného pracoviště Na Lindovce. Aktuálně pokrytí zajišťuje 23 Wi-Fi access pointů na první lokalitě a 3 access pointy na lokalitě druhé.
  • Se správně nakonfigurovaným zařízením se můžete také připojit do jakékoliv volné Ethernet zásuvky v budově na obou lokalitách.

Mimo školu:

  • Síť eduroam® je možné využívat na tisících míst po celém světě. Tady je mapa dostupnosti pro Českou republiku: https://www.eduroam.cz/pokryti/

Konektivita

Konektivita do internetu je dodávána dvěma protokoly v režimu dual-stack – IPv6 a zastaralým IPv4 u něhož je z důvodu globálního nedostatku adres prováděn překlad na privátní adresy a zpět. U protokolu IPv6 nejsou zahazována příchozí spojení, proto doporučujeme mít na připojených zařízeních bezpečně nastavený firewall.

Konektivita školy do internetu je realizována optickou linkou s garantovaným symetrickým rychlostním profilem 200 Mbps, která je dynamicky agregována (QoS) mezi jednotlivé uživatele bezdrátové sítě Wi-Fi a sítě Ethernet.

Všechna metadata o přihlášení, spojení a překladu adres jsou archivována na dobu 6 měsíců z důvodu zpětného dohledávání a dokazování případných incidentů. Důrazně proto upozorňujeme: Chraňte si své přihlašovací údaje! Za jakékoliv jejich zneužití, i v rámci sítě eduroam®, je zodpovědný držitel daného účtu.

Dotazy DNS jsou zpracovávány servery CZ.NIC. Jejich IP adresy jsou 2001:148f:ffff::1 a 2001:148f:fff­e::1, respektive 193.17.47.1 a 185.43.135.1 pro IP­v4.

V případě problémů se obracejte na správce sítě:

Horák Ivo, PaedDr.